Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

Mýty a pravdy o ložnici

Ložnice je také ideální místnost, kam ukládat věci, které se jinde v bytě nevejdou – vždyť slouží pouze ke spaní.

Toto si naneštěstí  mnoho lidí myslí, že mohou v ložnici skladovat kde co. Hlavně pod postelí je to velmi na škodu jejich komfortu. Ty nejluxusnější postele, i když jsou velmi vysokého spaní, tak nikdy nemají uzavřený prostor k zemi vyplněný úložnými šuplíky. Nejideálnější ložnice je ta, kde kromě postele, nočních stolků a případně drobného sezení pro relaxaci není další nábytek. K takové ložnici patří šatna s dostatečnými úložnými prostory, které na funkci ložnice volně navazují.

Místnost na spaní je dobrou volbou pro zřízení pracovního koutu.

Jak už jsem napsala výše, ideální pro ložnici je zachovat její jednoúčelovou funkci pro odpočinek a nesnažit se o rušení energie relaxace pohledem na pracovní stůl s monitorem počítače. V žádném případě v ložnici neinstalovat pevný stolní počítač. Je možnost pracovní zónu včlenit do přilehlé šatny, ale ještě lépe je ,už při návrhu dispozice bytu, pro pracovnu vyčlenit samostatnou místnost. Chápu, že už do dané dispozice je těžké zasahovat, takže pokud přeci jen musí být součástí ložnice stolek s pracovním místem, tak ideálně pokud je možno ho konvertovat v dámský toaletní stolek, nebo alespoň vždy na období spánu odnášet NB mimo prostor ložnice. Je to zase na druhou stranu lepší varianta než trávit s NB pracovní čas v posteli, protože tam máme trávit čas s někým docela jiným a úplně jinou činností J

V ložnici není třeba příliš řešit osvětlení, stačí lampička u lůžka a lustr.

Poslední dobou se obecně na různé nálady tvořené změnou osvětlení klade veliký důraz. Neméně by tak tomu mělo být právě v ložnici. Ideální, pokud je nějaké stropní světlo, aby bylo opatřeno stmívacím vypínačem. Různé nasvětlování hran nábytku, podsvětlení postele, říms kolem stěn atd. Samozřejmě kvalitní čtecí lampu k posteli a klidně i další zdroj s RGB změnou barevného toku… Fantazii se meze nekladou, ale já osobně mám v ložnici nejraději pro intimní chvíle bezpečné svícení ohněm svíček.

Nemají tu místo pestré barvy, ladění by mělo být výhradně poklidné, aby nerušilo usínání.

Toto je opravdu na nátuře každého jednotlivého uživatele ložnice. Je pravdou, že pokud jde o manželskou ložnici, tak je potřeba aby došlo ke shodě obou partnerů. Pokud mají velmi rozdílné barevné cítění, tak nastupuje pravidlo obecně neutrálních poklidných barevných kombinací v základních plochách a doplněné jednoduše odměnitelnými barevnými akcenty v drobných dekoracích. Ty lze měnit podle sezóny, nebo momentální nálady. Protože není nic horšího, než když muž chce modrou a žena žlutou, tak udělají kompromis a vymalují zelenou, kterou ale oba dva bytostně nesnáší a jsou v takové ložnici nespokojení.

Nemají tu místo bytové doplňky a jiné „lapače prachu“.

Co je to lapač prachu? Někdo tak nazývá například i závěsy, záclony nebo koberce. Pokud používáte v ložnici prachové peřiny, tak se z nich jistě bude uvolňovat mnohem více prachu, než z antialergenních umělých výplní. Vždy však v rámci spaní dochází k manipulaci s textiliemi na povlečení a z nich se ať chceme nebo nechceme uvolňují jednotlivá bavlněná nebo lněná prachová vlákna. Pokud bychom spali v hedvábí, tak ne, ale dnes už se hedvábné povlečení používá velmi, velmi výjimečně. Moje zkušenost je taková, že pokud není v prostoru jiný další statický textil, který by tento prach „lapal“, tak se stále víří v místnosti a způsobuje mnohem větší alergické potíže. V moderní úklidové době je to nejjednodušší takové „lapače prachu“ pravidelně a účelně čistit. I když klepání koberců v mrazu na sněhu se žádný chemický čistič nevyrovnáJ

Další případné dekorace, jako obrázky, poličky s knihami, nebo drobnostmi symbolizujícími partnerský život, jsou samostatnou velkou kapitolou. Já mám například ráda umisťovat klientům do ložnice něco jako osobní atributy ženského a mužského elementu. Něco, co zdůrazňuje dualitu v životě a plynutí energie mezi partnery. To je opravdu na další samostatný článek. Vždy se však řídím pravidlem, že vše má jasný význam a je tam toho tolik, že už není možno nic odebrat, aby celek působil vyváženě a harmonicky.

V místnosti určené na spaní nemají místo živé květiny.

Květiny přeměňují fotosyntézou oxid uhličitý v kyslík, proto bych předpokládala, že mít v ložnici jednu dvě rostliny bude zdravé pro okysličování organismu při spánku. Nedávno jsem se dozvěděla, že v rostlinách díky fotosyntéze vzniká mikrobiální energie, která by dokázala rozsvítit celé ulice. Pak by díky rostlinám v ložnici nemusely být použity běžné elektrické rozvody, které také údajně svými vibracemi ruší kvalitu spánku. Každopádně z hlediska dekorací si myslím, že krásná a tvarově  příjemná rostlina má v ložnici své místo.

Do ložnice nepatří velká zrcadla.

My s manželem máme v jedné ložnici v ateliéru dvě zrcadla a v druhé na domě žádné. Běžně umísťujeme do ložnic dámský toaletní stolek se zrcadlem. Myslím, že záleží na potřebě každého klienta. Obecně bych ale na velkou šatní skříň v ložnici naproti postele nedoporučovala dávat zrcadlo přes celé dveře.

Postel je nutné situovat tak, aby spáčovy nohy směřovaly ke dveřím.

Tak to je opravdu nesprávné tvrzení. Tak jsou situované máry v márnici a v ložnici by to takto pokud možno nemělo být.

Lůžko nemá být umístěné u okna.

Já bych spíše tvrdila, že lůžko má být situované tak aby ten, kdo na něm leží, viděl na vstupní dveře do místnosti a zároveň mohl mít výhled z okna. To je asi nejlepší pozice postele. 

V ložnici musí být nutnost úplného zatemnění oken, jen spánek v naprosté tmě je kvalitní.

Ano, v poslední době, kdy jsou města čím dál více zahlcena světelným smogem, se setkáváme s častými poruchami spánku, které s tím souvisí. Zároveň ale úplné zatemnění neumožňuje tělu reagovat na běžný rytmus přírody v momentě rozednívání a tím přirozené probuzení organismu. Každopádně přílišné světlo během noční fáze spánku blokuje v těle produkci spánkového hormonu melatoninu. S nedostatkem tohoto hormonu se může v těle rozvinout celá řada závažných onemocnění. Já sama v obou našich ložnicích a i moji klienti už zatemňující závěsy považujeme za nutnou samozřejmost.

V tomto prostoru není vhodná dlažba, v ložnici musí být na zemi materiály pocitově teplé a příjemné na dotyk, ideálně koberce.

Je pravda, že dotykově laskající materiály na podlaze jsou do ložnice vhodnější. Neznamená to ale, že je nejvhodnější celoplošný koberec. Pro první krok při sestupování z postele stačí malá kobercová předložka a zbytek může být jakákoli jiná pevná podlaha. Pokud jde o přírodní materiál jako dřevo nebo marmoleum, tím lépe. Už jsme ale zařizovali pro klienta několik ložnic v domě na ostrovech Seychelly a tam je naopak dlažba nebo kámen na podlaze v celém domě vzhledem ke klimatickým podmínkám naprosto nezbytný povrch. Vždy záleží na konkrétních požadavcích, konceptu řešení, účelu a podmínkách kde se ložnice nachází.

Pokud jde o vybavení, stačí se zaměřit na kvalitu lůžka, zbytek není tak důležitý.

Ano, kvalita lůžka je prvořadá, protože pokud máme štěstí, tak v posteli začíná a končí náš život. Ale protože nejsme tak jednostranní, tak se rádi obklopujeme dalšími zajímavými a kvalitními doplňky. Hlavně detaily tvoří celek a protože odpočinkem trávíme téměř třetinu života, tak by zrovna ložnice neměla zůstávat opomíjenou Popelkou. Někdy ideálně řešená ložnice jako celek může výrazně zlepšit kvalitu života a platí to i naopak. Nekvalitní materiály, nedostatečné pohodlí při odpočinku a špatně situovaná ložnice nám může způsobit i vážné zdravotní nebo partnerské problémy.

 

Mýty o ložnici

Datum fotogalerie: 27. 6. 2018

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg